8. květen - SVĚTOVÝ DEN ČERVENÉHO KŘÍŽE 2018

08.05.2018

Světovým dnem Červeného kříže a Červeného půlměsíce je osmý květen. Český červený kříž se k němu připojí slavnostním shromážděním v Senátu Parlamentu ČR i dalšími akcemi.  

Za Světový den ČK&ČP byl vybrán den narození zakladatele Červeného kříže Henri Dunanta (1828-1910). Letos uplynulo 70 let od jeho první oslavy (1948). Mezinárodní hnutí ČK&ČP dnes tvoří 191 národních společností, Mezinárodní výbor Červeného kříže a Mezinárodní federace společností ČK&ČP, představuje 91 milionů členů, zaměstnanců a dobrovolníků na celém světě.

Mezinárodní hnutí ČK&ČP díky své permanentní přítomnosti prakticky ve všech státech může pružně reagovat na humanitární výzvy současné doby a být »všude a pro všechny«, jak zní motto Světového dne - v posledních pěti letech vzrostl počet příjemců jeho pomoci a služeb na 470 milionů ročně - plnou polovinu tvoří příjemci zdravotních služeb.

Základními principy, kterými se řídíme - Humanita - Nestrannost - Neutralita - Nezávislost - Jednota a Světovost, jsou zárukou toho, že se trpícím dostane co možná úplné pomoci odpovídající jejich stavu, bez jakéhokoli nepříznivého rozlišování.

Český červený kříž má na dvě desítky tisíc členů, dobrovolníků a zaměstnanců, kteří se snaží na celém území republiky prospívat veřejnosti - výukou první pomoci dětí i dospělých, propagací bezpříspěvkového dárcovství krve, sociálními a zdravotnickými aktivitami (např. dětská odborná léčebna v Bukovanech), léčebnými pobyty pro děti či aktivitami pro seniory. Např. s první pomocí se naším prostřednictvím loni seznámilo 49.000 osob. Pokračujeme i v pomoci Sýrii, kam jsme jen loni dopravili tři sanitky a 16 tun zdravotnického materiálu.