Ekvádor, Írán, Japonsko - Červený kříž pomáhá

19.04.2016

Za jediný víkend zasáhly živelní pohromy vážně tyto tři země - v Ekvádoru i Japonsku to bylo 16.4.2016 zemětřesení, v Íránu to byly přívalové deště od 13.4.2016 až do víkendu. Přesto, že jsou tyto země geograficky vzdáleny, spojuje je Hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce, jehož příslušníci ve všech třech zemích od prvního dne poskytují pomoc.

Po otřesech o síle 7,8° Richterovy stupnice, které připravily o život věkoli set a zranily několik tisíc osob, nasadil Červený kříž Ekvádorutisíc členů svých záchranných týmů. Krom předlékařské první pomoci se zaměřil na zjišťování následků zemětřesení a zahájil distribuci základních potřeb (přikrývky, stany, kanystry, hygienické potřeby, pitné vody a pod.). Zdravotní péči je schopen poskytnout 200-300 pacientům denně. Podle W.Cotteho, ředitele Federace ČK&ČP pro Ameriky, podpořila MF ČK&ČP pomoc Ekvádorského ČK již včera finančně a také vyslala letecké monitorovací týmy, které zjišťují rozsah následků zemětřesení a své výsledky sdělují nejen Červenému kříži, ale i státním úřadům.

V Japonsku zasáhlo zemětřesení 16.4.2016 oblast Kumamoto, vyžádalo si 41 obětí na životech a několik tisíc raněných, z nichž přes 2.000 ošetřil Červený kříž ve své tamní nemocnici. V terénu nasadil první den 23 záchranných týmů a do pohotovosti uvedl dalších 450 (celkem 7.000 osob). Zaměřuje se nejen na zdravotnickou a humanitární, ale také psychosociální pomoc.

V Íránu zasáhly bleskové povodně 12 provincií. V prvních 48 hodinách nasadil Íránský ČP do terénu 138 týmů s 550 členy, včera již počet jeho příslušníků v terénu stoupl na 1.300. V prvních třech dnech poskytl záchranné a humanitární služby 11.000 lidem postižených povodněmi. K evakuaci využil 6 helikoptér.

Ve třech zemích tak současně pomáhají dvě desítky tisíc příslušníků Hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce, organizace, která je stále přítomna ve 190 zemích světa. Svou pomoc o tomto víkendu poskytli 27.400 obětem přírodních katastrof v zemích vzdálených tisíce kilometrů. K naší pomoci můžete přispět i Vy.